Aller au contenu principal

L. Andrikienė: ES laikas pradėti derybas su Taivanu dėl investicijų susitarimo

|   EP

Europos Parlamento (EP) Tarptautinės prekybos komitete vasario 19 d. įvyko viešieji klausymai dėl ES ir Taivano prekybos santykių. Šie klausymai buvo surengti Lietuvos atstovės šiame komitete L. Andrikienės iniciatyva Tarptautinės prekybos komiteto biuro sprendimu. Klausymuose Europos Komisijos (EK) atstovai dar kartą patvirtino, kad neatmeta galimybės pasirašyti dvišalį investicijų susitarimą su Taivanu, ir tai neprieštarauja ES pripažintai „vienos Kinijos“ politikai.

Remdamasi Europos Parlamento priimtomis rezoliucijomis dėl santykių su Kinija ir su Taivanu (pastaroji buvo priimta 2018 m. rugsėjo 12 d.) bei kolegų europarlamentarų ir EK atstovų pasisakymais klausymuose, EP narė L. Andrikienė pristatė Europos Parlamento poziciją bei nubrėžė gaires ateičiai.

Pasak europarlamentarės, Europos Komisija ne kartą yra patvirtinusi norą pradėti derybas dėl dvišalio investicijų susitarimo su Taivanu ir dar 2015 m. įtraukė Taivaną į savo dvišalių prekybos partnerių sąrašą deryboms, tačiau tokios derybos iki šiol nėra pradėtos. Įkurtos tik penkios darbo grupės, siekiant sustiprinti bendradarbiavimą ir dialogą su Taivanu konkrečiais, sektoriniais klausimais.

„Viena iš priežasčių, kodėl derybos dar nepradėtos, yra tai, kad EK pirmenybę teikia deryboms dėl dvišalio investicijų susitarimo su Kinija, kurios šiuo metu yra aklavietėje. Jei Europos Komisijai būtų suteiktas mandatas (mandatą tokios deryboms suteikia ES valstybės narės, kitais žodžiais – ES Taryba) pradėti derybas dėl dvišalio investicijų susitarimo su Taivanu, tai galėtų padėti ES išeiti ir iš ES bei Kinijos dvišalio investicijų susitarimo derybų aklavietės. Abejos derybos galėtų vykti lygiagrečiai. Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) taisyklės ir patyrimas rodo, kad tai yra įmanoma ir duoda rezultatus“, – sakė L. Andrikienė.

„Kita vertus, norint pasiekti prekybos santykių su Taivanu pažangos, ES turėtų sutelkti dėmesį ne tik į derybas dėl investicijų susitarimo, bet ir į visą vykstantį struktūrinį dialogą, kurį ES turi su Taivanu dėl prekybos, visų pirma per darbo grupes, sektorinius dialogus, – pabrėžė L. Andrikienė. – Sektoriniai metodai nėra tokie ambicingi kaip dvišalis investicijų susitarimas, tačiau tai yra praktiškiausias būdas trumpuoju laikotarpiu pagerinti ES ir Taivano ekonominius santykius“. Tačiau, pasak europarlamentarės, ES turėtų būti ryžtingesnė. „Taivanas – visavertė demokratija, kuri dalijasi su ES ir jos valstybėmis narėmis tokiomis bendromis vertybėmis kaip laisvė, demokratija, pagarba žmogaus teisėms ir teisinei valstybei bei rinkos ekonomika. Bendromis pastangomis Europos Sąjungos ir Taivano bendradarbiavimas ateityje galėtų dar labiau išaugti ir būti naudingas visoms pusėms,“ – taip L. Andrikienė apibendrino Europos Parlamento ateities gaires dvišaliams ES ir Taivano santykiams.

EP tarptautinės prekybos komiteto viešiesiems klausymams pirmininkavo Europos Parlamento Davidas Martinas (Jungtinė Karalystė). Klausymuose dalyvavo ir kalbėjo Europos Parlamento nariai, Tarptautinės prekybos komiteto nariai Santiago Fisas Ayxela (Ispanija), Christopheris Fjellneris (Švedija), Sean Kelly (Airija), Jose Ignacio Salafranca Sanchez-Neyra (Ispanija), Hansas Van Baalenas (Nyderlandai) ir kiti. Tarp pranešėjų buvo Taivano Ūkio ministerijos Užsienio prekybos skyriaus generalinė direktorė Jen-Ni Yang, Europos prekybos rūmų Taivane generalinis direktorius Freddy Hoeglundas, Taipėjaus mokslų akademijos „Academia Sinica“ Europos ir Amerikos mokslų instituto profesorius Chien-Huei Wu, Europos Komisijos Prekybos generalinio direktorato Azijos regiono direktorius Peteris Berzas, Europos išorės veiksmų tarnybos Taivano ir Kinijos skyriaus direktoriaus pavaduotojas Christophe Manet ir ENERCON Taiwan Ltd. vykdantysis direktorius Bartas Linssenas. Klausymuose dalyvavo Taivano atstovybės prie ES vadovas amb. Harry Tsengas.

-----------------------------
Remiantis Taivano ekonomikos ministerijos duomenimis, ES yra penktoji didžiausia Taivano prekybos partnerė ir didžiausias užsienio investicijų šaltinis, o Taivanas yra šeštas pagal dydį ES prekybos partneris Azijoje.