Europos Parlamentas Strasbūre vykstančioje plenarinėje sesijoje priėmė pranešimą ir rezoliuciją dėl blokų grandinės (angl. Blockchain) technologijos ir jos taikymo ateities prekybos politikoje (pagrindinė pranešėja - Emma McClarkin).
„Ši technologija lyginama su interneto revoliucija, ji leidžia atsisakyti tarpininkų, supaprastinti atsiskaitymo procesus, todėl procesai tampa spartesni ir pigesni. Blokų grandinės privalumai yra akivaizdūs, tinkamai pritaikyta ji gali efektyviai sustiprinti ES prekybos politiką ir jos įgyvendinimą“, sakė Laima Andrikienė, viena šio EP pranešimo bei rezoliucijos rengėjų.
Iki šiol verslas dar nepakankamai išnaudoja ES laisvosios prekybos susitarimus. Taip yra iš dalies dėl sunkiai suprantamų taisyklių ir dėl veiklą sunkinančių procedūrų. Blokų grandinės leistų efektyviau naudotis laisvosios prekybos susitarimų teikiamomis galimybėmis. Pavyzdžiui, sumažėtų sandorių sudarymo išlaidos, nes nebereikėtų fiziškai tvarkyti dokumentų, nebeliktų administracinių kliūčių. Be to, sandorių sudarymui naudojant blokų grandinę, būtų padidintas skaidrumas, sustiprinamas tikrumas dėl prekių kilmės, užkirstas kelias dokumentų falsifikavimui ir suklastotų prekių patekimui į rinką. Potenciali nauda jau yra įrodyta, bandomieji blokų grandinės komerciniai projektai logistikos pramonėje sėkmingai įgyvendinami.
Europos Sąjunga jau anksčiau ėmėsi svarbių veiksmų išplečiant blokų grandinės naudojimą ES vieningoje rinkoje, tačiau reikėjo sutvarkyti blokų grandinių apsaugą, siekiant sustiprinti tarptautinės prekybos politiką ir tiekimo grandinės valdymą. Remiantis neseniai išplatintais tyrimais dėl įvairaus blokų grandinių naudojimo viešajame ir privačiajame sektoriuose, skaičiuojama, kad naudojant blokų grandinę būtų galima sutaupyti 20 proc. fizinio transportavimo išlaidų, taip mažinant tarptautinės prekybos išlaidas, visų pirma pasaulinėje tiekimo grandinėje. Sumažėjus kliūčių pasaulinėje tiekimo grandinėje tarptautinės prekybos apimtys padidėtų beveik 15 procentų. Didelės naudos sulauktų eksportuotojai, blokų grandinė reikšmingos naudos atneštų ir MVĮ (mažoms ir vidutinėms įmonėms), palengvinant jų bendravimą su muitine ir kitomis jų tiekimo grandinėje esančiomis įmonėmis. Be to, mažinant sandorių sudarymo išlaidas būtų didinamas eksportas, palengvinamos dokumentų patikros procedūros, sumažinamos verslo išlaidos.
Europos Parlamentas mano, kad Europos Komisija ir ES valstybės narės turėtų aktyviau svarstyti klausimus, susijusius su reguliavimo kliūtimis plataus masto blokų grandinių įgyvendinimui, prisidėti prie nuolatinių tarptautinių iniciatyvų, siekiant sukurti reikalingus standartus ir principus.
Strasbūras, 2018 12 13